
Lecznicze Rośliny Płaszowa

FestivALT zaprasza na rozmowę z dyrektorem Antonim Bartoszem o wystawie stałej i kolekcji Muzeum. Wspólnie zastanowimy się, jaką opowieść powinno budować Muzeum, by każdy mógł się w niej odnaleźć. Jak sprawić, by reprezentowała wielość kultur i ich dziedzictwa, złożoność i różnorodność postaw, wielowątkowość życia? Co zrobić, żeby Żydzi także mogli powiedzieć „Moje muzeum, muzeum o mnie”? W tym dniu zwiedzanie wstęp na wystawę główną jest darmowy na hasło FestivALT.
Już po raz trzeci FestivALT organizuje akcję protestacyjną przeciwko degradacji i stopniowemu niszczeniu substancji materialnej dawnego domu modlitwy Chewra Tehilim na ul. Meiselsa 18. Dwa lata temu nowy najemca – za zgodą właściciela, którym jest Żydowska Gmina Wyznaniowa – zainstalował w nim klubokawiarnię. Wyburzając, by zrobić dodatkowe wejście, istotny element zabytkowego budynku: wnękę na Aron ha’Kodesz.
Debata o początkach hummusu jest długa i złożona: prawie każdy kraj i grupa etniczna na Bliskim Wschodzie przypisuje sobie jego autorstwo, a kupowanie i sprzedawanie humusu może szybko stać się deklaracją polityczną. Okazuje się, że owa debata nie ominęła także Kazimierza: podczas gdy na świecie hummus kojarzony jest przede wszystkim ze światem arabskim, tutaj zazwyczaj oznacza typową żydowską izraelską potrawę. Serię FestivALT Nights zainagurują Bart i Kasia, właściciele restauracji Hummus Amamamusi oraz twórcy „polskiego hummusu”. Wieczór sprawi, że spojrzysz na ciecierzycę w zupełnie innym świetle. Dosłownie i w przenośni. Bowien bez elektryczności (ale z winem) cofniemy się do zamierzchłych czasów, kiedy nie było prądu, a jednak ludzie musieli jednak robić hummus. Ich wzorem sądziemy przy świecach i w makutrach rozetrzemy ziarna cieciorki i rozmawiając o tym, jak jedzenie wpisuje się w tożsamość. Kup bilet z wyprzedzeniem w Hummus Amamamusi, ul. Meiselsa 4, każdego dnia między 10:00 a 20:00
Mierząc się z wyzwaniami tożsamości, pamięci i przestrzeni, przekładu i przekazu Michelle Levy i Patrycja Dołowy tworzą performance o emocjonującym śledztwie i niezwykłym odkryciu. Podążając wciąż śladami Pauliny przez miasta i łąki, ślepe zaułki i otwarte drogi Polski i Ukrainy artystki wracają do Krakowa, by podzielić się archiwaliami, nagraniami, mapami, zasłyszanymi opowieściami, grudkami ziemi, domysłami i przemyśleniami – namacalnymi dowodami niedającego się opisać doświadczenia.