Still standing

Wydarzenie jest darmowe, z obowiązkową wcześniejszą rezerwacją

3 PAŹDZIERNIKA (sobota) 12:00 - 13:00 / KL PŁASZóW

3 PAŹDZIERNIKA (sobota) 16:00 - 17:00 / KL PŁASZóW

“Still standing” to działanie performatywne, w którym ciało traktowane jest jako nośnik pamięci i żywa rzeźba powstająca w relacji do miejsca – w tym wypadku okolic dawnego obozu KL Płaszów. Działanie wchodzi w dialog z historyczną choreografią izraelskiej choreografki Noa Eshkol przygotowanej przez nią na obchody 10. rocznicy powstania w getcie warszawskim i zaprezentowanej w 1953 roku w kibucu Lohamei Hageta’ot (Bojowników Getta) w Izraelu. Wykorzystując ruch, choreografię i opowieść, “Still standing” stawia pytanie o troskę, jako możliwą postawę wobec tego, co pozostało z historii – troskę, która kieruje nas nie tylko w przeszłość, ale także ku teraźniejszości i przyszłości. Poprzez fizyczne, poruszające się ciała performerek działanie prowokuje także pytania o to, w jaki sposób takie efemeryczne formy mogą być wykorzystywane jako strategie upamiętnienia, zwłaszcza w miejscach związanych z trudną pamięcią? Co ruch może wydobywać z danej przestrzeni i jej historii? Umieszczając ciała w konkretnej przestrzeni – wraz ze wszystkimi jej warstwami – “Still standing” eksperymentuje z tworzeniem obrazów do interpretacji dla obserwatorów. Badając relacje przekształcone w fizyczne działanie, stara się być w ciągłym ruchu od przeszłości do teraźniejszości, od tego, co indywidualne do tego, co zbiorowe.

Działanie prezentowane będzie w drugi dzień święta Sukkot, zachęcając do spotkania na zewnątrz wśród zieleni wokół terenu dawnego obozu Płaszów. 

Pomysł: Aleksandra Janus, Weronika Pelczyńska
Wykład/głos: Aleksandra Janus
Performance: Monika Szpunar and Weronika Pelczyńska

Komponentowi choreograficznemu przedstawienia będzie towarzyszyć autonomiczna część audio (opcjonalna). Osoby, które chciałyby jej posłuchać podczas wydarzenia proszone są o przyniesienie własnych telefonów i słuchawek. Jeśli nie macie możliwości napiszcie do nas na info@festivalt.com, a zapewnimy wam sprzęt.

NAGRANIE AUDIO

 

Projekt zrealizowano przy współpracy z Allianz Kulturstiftung.

Przy wsparciu finansowym Dutch Jewish Humanitarian Fund.

Dziękujemy Stowarzyszeniu Czulent za użyczenie nam przestrzeni na próby do performensu.