Witamy

Kraków znany jest w Polsce – także w Europie jako ważne miejsce odnowy życia żydowskiego. Bardzo skomplikowanej. Kruchej ale zarazem z ogromnym potencjałem. Tak pełnej problemów jak i nadziei. Tworzonej przez szereg lokalnych wspólnot żydowskich i kilka instytucji publicznych. Każda z innym widzeniem przeszłości i różną wizją przyszłości. I z teraźniejszością, na którą składają się też nieżydowscy Polacy przyciągnięci grawitacją judaizmu, a także  wszechobecni turyści.

FestivALT to niezależny krakowski kolektyw artystyczny, który – działając na styku wszystkich tendencji w lokalnym życiu żydowskim – proponuje corocznie własny program. Na ogół krytyczny i często prowokacyjny. Ale z wiarą w skuteczność terapii szokowej. Wykorzystujący różne formy: teatr, sztukę wizualną, performance, interwencje i dialog społeczny.

Tegoroczna, już trzecia, edycja FestivALT-u to – tematycznie – problem braku miejsca dla kobiet w życiu społecznym. Pokazywany wielokrotnie  i w różnych formach. Takich jak: projekt Michelle Levy i Patrycji Dołowy konfrontujący powojenną holokaustową relację z rzeczywistością dnia dzisiejszego, prace rzeźbiarskie Stephanii Fredy Leigh dotyczące przemocy seksualnej w obozach, fotografie Amalii Krieger z początku ubiegłego wieku czy burleskowy spektakl Betty Q.  Wszystkie połączone pytaniem o możliwość wydobycie z zupełnie nieprzypadkowego zapomnienia kobiecych opowieści wartych zapamiętania.

Tegoroczną edycję FestivALTu dedykujemy pamięci Ewy Maniawski (1961-2019). Niech pamięć o niej będzie błogosławieństwem.

Partnerzy i Darczyńcy edycji 2019