Alternatywne Zwiedzanie MEK

Date: June 22, 2019
Time: 12:00 am - 12:00 am
Location: Muzeum Etnograficzne (MEK)
pl

Antropolog kultury Erica Lehrer, poprowadzi alternatywne zwiedzanie stałej wystawy muzeum koncentrując się na obiektach (a także ich braku) związanych z Żydami i kulturą żydowską.

Które muzeum w Krakowie ma najwięcej ukrytych historii żydowskich? Dla nas to Muzeum Etnograficzne (MEK), znajdujące się w sercu Kazimierza. Rzadko znajduje się na „mapie” kultury żydowskiej – a powinno! W sposób widoczny i ukryty, inspirująco i niepokojąco muzeum jest powiązane z żydowską mniejszością. Tych śladów w kolekcji jest wiele: od obiektów dokumentujących życie codzienne, przez elementy rytualnego stroju, po przebrania kolędnicze i ule figuralne. Znajdziemy tutaj także opowieść o Żydach ukrywających się w muzeum oraz byłym dyrektorze Sprawiedliwym wśród Narodów Świata. Ludowe wizerunki Żydów bywają pozytywne, obojętne, a czasem bywają… Judaszem z Pruchnika. I wszystkie one są ważną częścią współczesnej dyskusji o stosunkach polsko-żydowskich.

http://etnomuzeum.eu

Rezerwacja

Chcemy, aby nasza sztuka była dostępna dla wszystkich, również finansowo. Dlatego masz możliwość dokonania rezerwacji na to wydarzenie poprzez wpłatę dowolnej darowizny lub też jej brak. Zarezerwuj miejsce proprzez kliknięcie przycisku pod spodem. (Darowiznę można także przynieść osobiście.)