Paulina: Spacer

Date: June 24, 2019
Time: 12:00 am - 12:00 am
Location: Cricoteka - Nadwiślańska 2-4, 30-527 Kraków, spotykamy się przed głównym wejściem do Cricoteki
pl

Dziesięć wyblakłych stron relacji świadkini Holocaustu spisanej w 1945 roku było jedynym śladem istnienia Pauliny Hirsch. Kraków był jej domem, wróciła tu także po wojnie. Michelle Levy i Patrycja Dołowy podążając pozostawionymi w tekście i między znakami tropami zapraszają na badawczy spacer po Krakowie, by sprawdzić, czego jeszcze możemy dowiedzieć się od tych, którzy niczego już nam nie mogą powiedzieć?

Paulina to projekt badawczo-artystyczny—performance, którego punktem wyjścia jest przypadkowo odnalezione świadectwo ocalałej z Holocaustu krakowskiej Żydówki z 1945 oraz zmieniające się względem niego i siebie relacje dwóch artystek Michelle Levy i Patrycji  Dołowy. Gdy Michelle poprosiła Patrycję o przetłumaczenie wojennej relacji swojej przodkini, żadna z nich nie zdawała sobie sprawy z tego, jakie role przyjdzie im odegrać w sieci historii tkanej z przypadków i zbiegów okoliczności na długo przed pojawieniem się w niej artystek.

Relacja Pauliny—kobiety, która straciła rodzinę, która starała się przeżyć sama w okupowanej Polsce—jest bezosobowym, oficjalnym dokumentem. Mimo bogactwa faktów tak naprawdę nie sposób poznać kobiety, kryjącej się za tekstem.  Dwie artystki przywołane przez ten nieoczywisty dokument, który jak się później okazało został przekazany Michelle przez pomyłkę, wplątane we wspólne poszukiwania, podjęły zobowiązanie zaopiekowania się przypadkowo wydobytym świadectwem kobiety, która sama nie opowie już swojej historii, próbując jednocześnie zrozumieć, czym jest dla nich odpowiedzialność, której się podjęły. Uważne na zbiegi okoliczności i pamiętając, że rzeczy zwykle nie wyglądają na takie, jakimi są, artystki wyruszyły w podróż śladami Pauliny przez dzisiejszą Polskę i Ukrainę, by sprawdzić, co może znaczyć, gdy jedno z tysięcy świadectw zostanie odczytane na nowo w miejscach, w których historia się wydarzyła. Z podróży wracają z opowieściami, w które trudno uwierzyć…

Reservation

Chcemy, aby nasza sztuka była dostępna dla wszystkich, również finansowo. Dlatego masz możliwość dokonania rezerwacji na to wydarzenie poprzez wpłatę dowolnej darowizny lub też jej brak. Zarezerwuj miejsce proprzez kliknięcie przycisku pod spodem. (Darowiznę można także przynieść osobiście.)