Lecznicze Rośliny Płaszowa

Start date: June 27, 2019
End date: June 30, 2019
Time: 12:00 am - 12:00 am
pl
Otwarcie ogrodu: 27.06 @15:00 - 17:00 Były niemiecki obóz koncentracyjny KL Płaszów na Podgórzu to największe w Krakowie – obok byłego getta – miejsce zagłady Żydów. Obecnie, ale już od bardzo dawna – jak gdyby nigdy nic, i wcale oraz w ogóle nie – teren rekreacyjny. Więc i miejsce pamięci – ale zarazem zapominania –

Każde Muzeum jest Opowieścią: rozmowa z Dyrektorem MEK

Date: June 26, 2019
Time: 12:00 am - 12:00 am
Location: Muzeum Etnograficzne (MEK)
donation | pl

FestivALT zaprasza na rozmowę z dyrektorem Antonim Bartoszem o wystawie stałej i kolekcji Muzeum. Wspólnie zastanowimy się, jaką opowieść powinno budować Muzeum, by każdy mógł się w niej odnaleźć. Jak sprawić, by reprezentowała wielość kultur i ich dziedzictwa, złożoność i różnorodność postaw, wielowątkowość życia? Co zrobić, żeby Żydzi także mogli powiedzieć „Moje muzeum, muzeum o mnie”? W tym dniu zwiedzanie wstęp na wystawę główną jest darmowy na hasło FestivALT.

Alternatywne Zwiedzanie MEK

Date: June 22, 2019
Time: 12:00 am - 12:00 am
Location: Muzeum Etnograficzne (MEK)
pl

Antropolog kultury Erica Lehrer, poprowadzi alternatywne zwiedzanie stałej wystawy muzeum koncentrując się na obiektach (a także ich braku) związanych z Żydami i kulturą żydowską.

#RememberChewra: Interwencja artystyczna

Date: June 25, 2019
Time: 12:00 am - 12:00 am
Location: ul. Meiselsa 18
pl

Już po raz trzeci FestivALT organizuje akcję protestacyjną przeciwko degradacji i stopniowemu niszczeniu substancji materialnej dawnego domu modlitwy Chewra Tehilim na ul. Meiselsa 18. Dwa lata temu nowy najemca – za zgodą właściciela, którym jest Żydowska Gmina Wyznaniowa – zainstalował w nim klubokawiarnię. Wyburzając, by zrobić dodatkowe wejście, istotny element zabytkowego budynku: wnękę na Aron ha’Kodesz.

Hummus Unplugged

Date: June 27, 2019
Time: 12:00 am - 12:00 am
Location: Hummus Amamamusi
pl

Debata o początkach hummusu jest długa i złożona: prawie każdy kraj i grupa etniczna na Bliskim Wschodzie przypisuje sobie jego autorstwo, a kupowanie i sprzedawanie humusu może szybko stać się deklaracją polityczną. Okazuje się, że owa debata nie ominęła także Kazimierza: podczas gdy na świecie hummus kojarzony jest przede wszystkim ze światem arabskim, tutaj zazwyczaj oznacza typową żydowską izraelską potrawę. Serię FestivALT Nights zainagurują Bart i Kasia, właściciele restauracji Hummus Amamamusi oraz twórcy „polskiego hummusu”. Wieczór sprawi, że spojrzysz na ciecierzycę w zupełnie innym świetle. Dosłownie i w przenośni. Bowien bez elektryczności (ale z winem) cofniemy się do zamierzchłych czasów, kiedy nie było prądu, a jednak ludzie musieli jednak robić hummus. Ich wzorem sądziemy przy świecach i w makutrach rozetrzemy ziarna cieciorki i rozmawiając o tym, jak jedzenie wpisuje się w tożsamość. Kup bilet z wyprzedzeniem w Hummus Amamamusi, ul. Meiselsa 4, każdego dnia między 10:00 a 20:00

Paulina: Performens multimedialny

Date: June 23, 2019
Time: 12:00 am - 12:00 am
Location: Żydowskie Muzeum Galicja
pl

Mierząc się z wyzwaniami tożsamości, pamięci i przestrzeni, przekładu i przekazu Michelle Levy i Patrycja Dołowy tworzą performance o emocjonującym śledztwie i niezwykłym odkryciu. Podążając wciąż śladami Pauliny przez miasta i łąki, ślepe zaułki i otwarte drogi Polski i Ukrainy artystki wracają do Krakowa, by podzielić się archiwaliami, nagraniami, mapami, zasłyszanymi opowieściami, grudkami ziemi, domysłami i przemyśleniami – namacalnymi dowodami niedającego się opisać doświadczenia.

O czym śni Kazimierz?

Start date: June 29, 2019
End date: June 30, 2019
Time: 12:00 am - 12:00 am
Location: Next to Św. Katarzyny 1
pl

Zofia Noworól, nauczycielka jogi i medytacji, choreografka i tancerka oraz jej partner Mateusz Ostrowski, psychoterapeuta, proponują doświadczanie żydowskiego Krakowa w inny sposób.

namesake: a krotki film by Eliza Levinson

Date: June 29, 2019
Time: 12:00 am - 12:00 am
Location: Dietla 29/1
donation | pl

namesake (imiennik) to tytuł eksperymentalnego filmu Elizy Levinson o życiu w diasporze, migracji i postpamięci. W którym pokazuje – posługując się jako punktem wyjścia dramatyczną historią swojej babci – mechanizm dziedziczenia pamięci.

Michał Zadara prezentuje Sprawiedliwość

Date: June 27, 2019
Time: 12:00 am - 12:00 am
Location: Nowy Teatr
pl

Sprawiedliwość to – w jednej wersji – pełnoobsadowa sztuka teatralna o marcu 1968, w drugiej – monodram, w obu natomiast – artystyczna prowokacja. Z nowym i ważnym pytaniem o – ogólnie rzecz ujmując – współodpowiedzialność.

Twarz pasująca do historii w gazecie, czy też Selbstgespräch o polskich Żydach napisana przez queerową polską Żydówkę (mieszkającą w Berlinie) wystawiona na polskim festiwalu żydowskim w mieszkaniu na Kazimierzu w czerwcu 2019

Date: June 25, 2019
Time: 12:00 am - 12:00 am
Location: Dietla 29/1
donation | pl

Między świętami Rosz Haszana i Jom Kipur zapadają kluczowe decyzje: kto mianowicie zostanie na świecie, a kto z niego odejdzie. Przez te 10 strasznych dni teraźniejszość odchodzi na plan dalszy. A na pierwszy – w trosce o przyszłość – wraca przeszłość.