Event categories: pl
Każde Muzeum jest Opowieścią: rozmowa z Dyrektorem MEK
FestivALT zaprasza na rozmowę z dyrektorem Antonim Bartoszem o wystawie stałej i kolekcji Muzeum. Wspólnie zastanowimy się, jaką opowieść powinno budować Muzeum, by każdy mógł się w niej odnaleźć. Jak sprawić, by reprezentowała wielość kultur i ich dziedzictwa, złożoność i różnorodność postaw, wielowątkowość życia? Co zrobić, żeby Żydzi także mogli powiedzieć „Moje muzeum, muzeum o mnie”? W tym dniu zwiedzanie wstęp na wystawę główną jest darmowy na hasło FestivALT.
Alternatywne Zwiedzanie MEK
Antropolog kultury Erica Lehrer, poprowadzi alternatywne zwiedzanie stałej wystawy muzeum koncentrując się na obiektach (a także ich braku) związanych z Żydami i kulturą żydowską.
#RememberChewra: Interwencja artystyczna
Już po raz trzeci FestivALT organizuje akcję protestacyjną przeciwko degradacji i stopniowemu niszczeniu substancji materialnej dawnego domu modlitwy Chewra Tehilim na ul. Meiselsa 18. Dwa lata temu nowy najemca – za zgodą właściciela, którym jest Żydowska Gmina Wyznaniowa – zainstalował w nim klubokawiarnię. Wyburzając, by zrobić dodatkowe wejście, istotny element zabytkowego budynku: wnękę na Aron ha’Kodesz.
Hummus Unplugged
Debata o początkach hummusu jest długa i złożona: prawie każdy kraj i grupa etniczna na Bliskim Wschodzie przypisuje sobie jego autorstwo, a kupowanie i sprzedawanie humusu może szybko stać się deklaracją polityczną. Okazuje się, że owa debata nie ominęła także Kazimierza: podczas gdy na świecie hummus kojarzony jest przede wszystkim ze światem arabskim, tutaj zazwyczaj oznacza typową żydowską izraelską potrawę. Serię FestivALT Nights zainagurują Bart i Kasia, właściciele restauracji Hummus Amamamusi oraz twórcy „polskiego hummusu”. Wieczór sprawi, że spojrzysz na ciecierzycę w zupełnie innym świetle. Dosłownie i w przenośni. Bowien bez elektryczności (ale z winem) cofniemy się do zamierzchłych czasów, kiedy nie było prądu, a jednak ludzie musieli jednak robić hummus. Ich wzorem sądziemy przy świecach i w makutrach rozetrzemy ziarna cieciorki i rozmawiając o tym, jak jedzenie wpisuje się w tożsamość. Kup bilet z wyprzedzeniem w Hummus Amamamusi, ul. Meiselsa 4, każdego dnia między 10:00 a 20:00
Paulina: Performens multimedialny
Mierząc się z wyzwaniami tożsamości, pamięci i przestrzeni, przekładu i przekazu Michelle Levy i Patrycja Dołowy tworzą performance o emocjonującym śledztwie i niezwykłym odkryciu. Podążając wciąż śladami Pauliny przez miasta i łąki, ślepe zaułki i otwarte drogi Polski i Ukrainy artystki wracają do Krakowa, by podzielić się archiwaliami, nagraniami, mapami, zasłyszanymi opowieściami, grudkami ziemi, domysłami i przemyśleniami – namacalnymi dowodami niedającego się opisać doświadczenia.
O czym śni Kazimierz?
Zofia Noworól, nauczycielka jogi i medytacji, choreografka i tancerka oraz jej partner Mateusz Ostrowski, psychoterapeuta, proponują doświadczanie żydowskiego Krakowa w inny sposób.
namesake: a krotki film by Eliza Levinson
namesake (imiennik) to tytuł eksperymentalnego filmu Elizy Levinson o życiu w diasporze, migracji i postpamięci. W którym pokazuje – posługując się jako punktem wyjścia dramatyczną historią swojej babci – mechanizm dziedziczenia pamięci.
Michał Zadara prezentuje Sprawiedliwość
Sprawiedliwość to – w jednej wersji – pełnoobsadowa sztuka teatralna o marcu 1968, w drugiej – monodram, w obu natomiast – artystyczna prowokacja. Z nowym i ważnym pytaniem o – ogólnie rzecz ujmując – współodpowiedzialność.
Twarz pasująca do historii w gazecie, czy też Selbstgespräch o polskich Żydach napisana przez queerową polską Żydówkę (mieszkającą w Berlinie) wystawiona na polskim festiwalu żydowskim w mieszkaniu na Kazimierzu w czerwcu 2019
Między świętami Rosz Haszana i Jom Kipur zapadają kluczowe decyzje: kto mianowicie zostanie na świecie, a kto z niego odejdzie. Przez te 10 strasznych dni teraźniejszość odchodzi na plan dalszy. A na pierwszy – w trosce o przyszłość – wraca przeszłość.