NEGOTIATING DIFFICULT PASTS

W maju 2022 r. wystartowaliśmy z nowym projektem NeDiPa: Negotiating Difficult Pasts, który realizujemy wspólnie z partnerami Fundacją Zapomniane z Warszawy oraz Fundacją Urban Memory z Wrocławia, dzięki funduszom z Unii Europejskiej (program CERV).

 

Projekt NeDiPa ma na celu wypracowanie usystematyzowanego sposobu podejścia do trudnego dziedzictwa Zagłady w Europie Środkowo-Wschodniej. W czasie najbliższych dwóch lat zrealizujemy 29 wydarzeń – szkoleń, konferencji, upamiętnień, spotkań konsultacyjnych, inicjatyw artystycznych – w toku których wypracowywać będziemy, wspólnie z ekspertami z wielu dziedzin, DIFFICULT HERITAGE REMEMBRANCE FRAMEWORK, na który złożą się wytyczne i rekomendacje dla różnych grup odbiorców oraz zestaw narzędzi dla aktywistów i działaczy lokalnych.

 

W nasze działania włączamy organizacje, osoby i inicjatywy działające w obszarze pamięci i troski o dziedzictwo żydowskie na terenie Polski, byśmy mogli dalej działać wspólnie i by efekty projektu służyły całemu środowisku i wszystkim stronom, które mogą na nim skorzystać. Będziemy na bieżąco Was informować o postępach prac i zapraszać na wydarzenia publiczne. Zachęcamy do kontaktu z naszymi organizacjami!

Relacje z wydarzeń

1. KICK-OFF – WARSZAWA 

Za nami pierwsze spotkanie, które odbyło się w dniu 23 maja 2022 r. w JCC w Warszwie. Celem spotkania — które miało formę kick-offu dla interesariuszy — było zaprezentowanie projektu kluczowym organizacjom, osobom i inicjatywom działającym w obszarze pamięci i troski o dziedzictwo żydowskie na terenie Polski. 

         Zobacz relację – TUTAJ

2. UPAMIĘTNIENIE – NOWE TRZCIANO

8 czerwca 2022 r. upamiętniliśmy żydowskich mężczyzn i kobietę, uciekinierów z getta białostockiego, którzy próbowali przetrwać Zagładę w lesie w pobliżu miejscowości Nowe Trzciano. W leśnej kryjówce mieli spędzić czas od lata do późnej jesieni. Przez ten czas miejscowa ludność zaopatrywała ich w żywność. Specjalny oddział żandarmerii z Kopnej Góry urządził zasadzkę w lesie i wszyscy Żydzi zostali zamordowani. 

         Zobacz relację – TUTAJ

SAVE THE DATE!

Zapraszamy na nadchodzące wydarzenia w ramach projektu:

 

 

28 czerwca 2022: Spotkanie o projekcie w ramach FestivALT 2022

 

3 lipca 2022: Upamiętnienie / Interwencja Artystyczna – Wierzba Estery w Chrzanowie  

 

12 października 2022: Konferencja we Wrocławiu wokół tematyki TRUDNEGO DZIEDZICTWA (program i szczegóły opublikujemy za kilka tygodni)