Miarą popularności krakowskiego Kazimierza są przemierzające jego ulice dziesiątki meleksów. Emitujące dla pasażerów – z zainstalowanych głośników – informacje o historii dzielnicy: na ogół bardzo powierzchowne i często nawet nieprawdziwe. Zorganizowane przez FestivALT ALTernatywne wycieczki meleksami po Kazimierzu oferują coś zupełnie innego: tematy skomplikowane, nieoczywiste, zaskakujące i – zawsze! – związane z współczesnymi wyzwaniami dzielnicy. Rezerwacja wycieczek w kasie Żydowskiego Muzeum Galicja lub przez stronę festivalt.com.
Przez trzy lata dr hab. Roma Sendyka, dr Erica Lehrer, kuratorka Magdalena Zych i fotograf Wojciech Wilczyk badali jak w polskiej sztuce ludowej ukazywana jest Zagłada. Ich pracę zwieńczyła wystawa w Muzeum Etnograficznym w Krakowie pod tytułem Widok zza bliska. Inne obrazy Zagłady, pokazywana od grudnia 2018 r. do marca 2019 r. Dołącz do kuratorek i kuratora, by wysłuchać opowieści o dziełach niesamowitych, zdumiewających, a czasem bardzo empatycznych.
Antropolog kultury Erica Lehrer, poprowadzi alternatywne zwiedzanie stałej wystawy muzeum koncentrując się na obiektach (a także ich braku) związanych z Żydami i kulturą żydowską.
Obóz w Oświęcimu i ośrodek zagłady Auschwitz-Birkenau to dwa najbardziej znane i najczęściej odwiedzane miejsca niemieckiego ludobójstwa, ale nie stanowią one całości kompleksu Auschwitz. Instalacja fotografii Jasona Francisco, wykorzystującego prowokacyjnie technikę stereoskopii, dotyczy problemu wymazywania z pamięci fragmentów z przeszłości.
Instalacja przestrzenna artystki polskiego pochodzenia z Australii, Stephani Fredy Leigh. Och ich piersi, Och moje piersi dotyka tematyki wykorzystywania seksualnego kobiet podczas Holokaustu. Praca Leigh podejmuje problem braku istniejących i spopularyzowanych świadectw przemocy seksualnej wobec ofiar Zagłady. Leigh zastanawia się nad tym, jak ona jako artystka i jej własne ciało doświadczają traumy jej przodków.
Kobieta wielu fotografii i jednego wielkiego gestu. Gdy wraz z bratem Natanem odziedziczyła zakład fotograficzny po Ignacym Kriegerze, postanowili podpisywać zdjęcia imieniem i nazwiskiem słynnego ojca. Słynnego po dziś dzień, ponieważ Amalia – już jako oficjalna, jedyna właścicielka atelier – ofiarowała Krakowowi wielotysięczny zbiór rodzinnych klisz. Zachowała pamięć o historii miasta, jego zabytkach i mieszkańcach. Ale kim była ta niezwykła Żydówka, jedna z pierwszych polskich fotografek? Czy czuła się prekursorką, artystką? Wiemy o jej czynach, sposobie pracy. Myśli spróbujemy wyczytać z fotografii. Kuratorka: Aśka Warchał-Beneschi.
-
ALTernatywne Zwiedzanie Żydowskim MeleksemPo polsku i po angielsku // Normalny bilet - 35zl; ulgowy bilet - 20zl (uczniowie, studenci, emeryci, mieszkańcy Krakowa). Rezerwacja za całego Meleksa - 180zl10:00 - 18:00
-
Dziwne obiekty ZagładyPo polsku i po angielsku z dostępnym tłumaczeniem // Wstęp wolny12:00 - 13:30
-
Their Breasts, My BreastsExhibition by Stephania Freda Leigh10:00 - 22:30
-
Ich piersi, moje piersiWystawa Stephanii Freda Leigh // Spółdzielnia Ogniwo // Wstęp wolny10:00 - 22:30
-
AmaliaExhibition of Krakow photographer, Amalia Kreiger10:00 - 22:30
-
AmaliaWystawa Amalii Kreiger // Wstęp wolny10:00 - 22:30