“Żydzi na Szczęście” to projekt performance FestivALT’u. Satyryczny komentarz, odpowiedź na popularne w Polsce zjawisko kupowania obrazów “na szczęście” , przedstawiających Żyda z pieniążkiem. Nasz performance to próba przeniesienia Żyda na Szczęście do przestrzeni publicznej miasta Kraków. Prawdziwy Żyd pojawia się na Kazimierzu, żeby sprzedać swoje własne portrety, tym którzy pragną finansowego szczęścia od 100% Żyda. Żydzi na Szczęście to nasz najpopularniejszy projekt i najbardziej kontrowersyjny. Nazywany raz antysemickim, innym razem genialnym.
Instalacja przestrzenna artystki polskiego pochodzenia z Australii, Stephani Fredy Leigh. Och ich piersi, Och moje piersi dotyka tematyki wykorzystywania seksualnego kobiet podczas Holokaustu. Praca Leigh podejmuje problem braku istniejących i spopularyzowanych świadectw przemocy seksualnej wobec ofiar Zagłady. Leigh zastanawia się nad tym, jak ona jako artystka i jej własne ciało doświadczają traumy jej przodków.
Kobieta wielu fotografii i jednego wielkiego gestu. Gdy wraz z bratem Natanem odziedziczyła zakład fotograficzny po Ignacym Kriegerze, postanowili podpisywać zdjęcia imieniem i nazwiskiem słynnego ojca. Słynnego po dziś dzień, ponieważ Amalia – już jako oficjalna, jedyna właścicielka atelier – ofiarowała Krakowowi wielotysięczny zbiór rodzinnych klisz. Zachowała pamięć o historii miasta, jego zabytkach i mieszkańcach. Ale kim była ta niezwykła Żydówka, jedna z pierwszych polskich fotografek? Czy czuła się prekursorką, artystką? Wiemy o jej czynach, sposobie pracy. Myśli spróbujemy wyczytać z fotografii. Kuratorka: Aśka Warchał-Beneschi.
Miarą popularności krakowskiego Kazimierza są przemierzające jego ulice dziesiątki meleksów. Emitujące dla pasażerów – z zainstalowanych głośników – informacje o historii dzielnicy: na ogół bardzo powierzchowne i często nawet nieprawdziwe. Zorganizowane przez FestivALT ALTernatywne wycieczki meleksami po Kazimierzu oferują coś zupełnie innego: tematy skomplikowane, nieoczywiste, zaskakujące i – zawsze! – związane z współczesnymi wyzwaniami dzielnicy. Rezerwacja wycieczek w kasie Żydowskiego Muzeum Galicja lub przez stronę festivalt.com. .
Współorganizator: Żydowskie Muzeum Galicja Dwie kobiety z dwiema różnymi historiami –z USA i z Polski wspólnie próbują nadać sens wydobytej spośród tysięcy historii jednej kobiety ocalałej z Holocaustu, przyglądając się trudnej przeszłości jaką ona niesie, jej dzisiejszym konsekwencjom oraz sobie samym wobec niej i siebie odczytujących ją razem. Mierząc się z wyzwaniami tożsamości, pamięci i przestrzeni, przekładu i przekazu Michelle Levy i Patrycja Dołowy tworzą performance o emocjonującym śledztwie i niezwykłym odkryciu. Podążając wciąż śladami Pauliny przez miasta i łąki, ślepe zaułki i otwarte drogi Polski i Ukrainy artystki wracają do Krakowa, by podzielić się archiwaliami, nagraniami, mapami, zasłyszanymi opowieściami, grudkami ziemi, domysłami i przemyśleniami – namacalnymi dowodami niedającego się opisać doświadczenia.
Obóz w Oświęcimu i ośrodek zagłady Auschwitz-Birkenau to dwa najbardziej znane i najczęściej odwiedzane miejsca niemieckiego ludobójstwa, ale nie stanowią one całości kompleksu Auschwitz. Instalacja fotografii Jasona Francisco, wykorzystującego prowokacyjnie technikę stereoskopii, dotyczy problemu wymazywania z pamięci fragmentów z przeszłości.
-
ALTernatywne Zwiedzanie Żydowskim MeleksemPo polsku i po angielsku // Normalny bilet - 35zl; ulgowy bilet - 20zl (uczniowie, studenci, emeryci, mieszkańcy Krakowa). Rezerwacja za całego Meleksa -180zl.10:00 - 18:00
-
Paulina: Performens multimedialnyPo polsku i po angielsku // Bilety -10zł20:00 - 22:00