Saturday, June 29th
Zapraszamy do alternatywnego doświadczenia żydowskiego Krakowa, w którym połączymy uważne przemierzanie przestrzeni miasta i zanurzenie się w świecie jego mitów i symboli. Skupimy się na odczuwaniu zamiast na oglądaniu, fotografowaniu, czy przyswajaniu faktów. Stworzymy sytuację, w której każda uczestnicząca osoba będzie mogła nawiązać intymną relację z duchem tego miejsca i doświadczyć jego mądrości. Zofia Noworól - nauczycielka jogi i medytacji, choreografka i improwizatorka. Poprzez praktyki uważności i improwizacji tańca zapraszam ludzi do głębszego doświadczania świata i własnego życia. Mateusz Ostrowski - psychoterapeuta psychologii zorientowanej na proces. Pracuję ze snami, z ruchem, odczuciami płynącymi z ciała, jak również sygnałami ze świata. Wszystko po to, by wspierać ludzi w podążaniu ścieżką serca.
Konieczne zapisy info@festivalt.com Zapraszamy na warsztaty, podczas których - wykonując z leczniczniczych ziół z Płaszowa napary, herbatki i kosmetyki - spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie czy ludobójcza ziemia Płaszowa generuje jakiekolwiek siły lecznicze.
namesake (imiennik) to tytuł eksperymentalnego filmu Elizy Levinson o życiu w diasporze, migracji i postpamięci. W którym pokazuje – posługując się jako punktem wyjścia dramatyczną historią swojej babci – mechanizm dziedziczenia pamięci. Co – jej zdaniem – pozwala zrozumieć funkcjonowanie i paradoksy takich fenomenów we współczesnym świecie jak obywatelstwo, granice, uchodźstwo, konflikty międzypokoleniowe czy nawet radykalizacja ruchów prawicowych.
Legendarna artystka burleskowa Betty Q na jeden wieczór otwiera salon w Krakowie. Zapraszamy na wieczór pełen rozmów i występów podważających stereotypy płci. Na scenie będzie jej towarzyszyć Dotti Moscati, artystka z Berlina, która podczas tego ekstrawaganckiego wieczoru zaprezentuje spektakl wypełniony wyjątkowym rodzajem humoru.
Miarą popularności krakowskiego Kazimierza są przemierzające jego ulice dziesiątki meleksów. Emitujące dla pasażerów – z zainstalowanych głośników – informacje o historii dzielnicy: na ogół bardzo powierzchowne i często nawet nieprawdziwe. Zorganizowane przez FestivALT ALTernatywne wycieczki meleksami po Kazimierzu oferują coś zupełnie innego: tematy skomplikowane, nieoczywiste, zaskakujące i – zawsze! – związane z współczesnymi wyzwaniami dzielnicy. Rezerwacja wycieczek w kasie Żydowskiego Muzeum Galicja lub przez stronę festivalt.com.
Obóz w Oświęcimu i ośrodek zagłady Auschwitz-Birkenau to dwa najbardziej znane i najczęściej odwiedzane miejsca niemieckiego ludobójstwa, ale nie stanowią one całości kompleksu Auschwitz. Instalacja fotografii Jasona Francisco, wykorzystującego prowokacyjnie technikę stereoskopii, dotyczy problemu wymazywania z pamięci fragmentów z przeszłości.
Instalacja przestrzenna artystki polskiego pochodzenia z Australii, Stephani Fredy Leigh. Och ich piersi, Och moje piersi dotyka tematyki wykorzystywania seksualnego kobiet podczas Holokaustu. Praca Leigh podejmuje problem braku istniejących i spopularyzowanych świadectw przemocy seksualnej wobec ofiar Zagłady. Leigh zastanawia się nad tym, jak ona jako artystka i jej własne ciało doświadczają traumy jej przodków.
Partnerzy: Muzeum Krakowa, Polish Naives Kobieta wielu fotografii i jednego wielkiego gestu. Gdy wraz z bratem Natanem odziedziczyła zakład fotograficzny po Ignacym Kriegerze, postanowili podpisywać zdjęcia imieniem i nazwiskiem słynnego ojca. Słynnego po dziś dzień, ponieważ Amalia – już jako oficjalna, jedyna właścicielka atelier – ofiarowała Krakowowi wielotysięczny zbiór rodzinnych klisz. Zachowała pamięć o historii miasta, jego zabytkach i mieszkańcach. Ale kim była ta niezwykła Żydówka, jedna z pierwszych polskich fotografek? Czy czuła się prekursorką, artystką? Wiemy o jej czynach, sposobie pracy. Myśli spróbujemy wyczytać z fotografii. Kuratorka: Aśka Warchał-Beneschi.