TUTAJ, CZYLI GDZIE. RZECZ O (NIE)PAMIĘCI (SPEKTAKL)​

[SPEKTAKL] Tutaj, czyli gdzie? Rzecz o (nie)pamięci 

(Dorota Abbe)

27.06.2022, g. 20.00 

@Przestrzeń Artystyczna Stakkato, Ślusarska 9a

 

Nieznajomość przodków, wyobcowanie, skrajny pesymizm, trauma najbliższych, przenoszona na kolejne pokolenia, odziedziczony lęk, ukrywanie swoich korzeni, brak poczucia tożsamości, bliskość śmierci – to główne cechy syndromu, opisanego już wielokrotnie przez psychologów i psychiatrów. I główny motyw większości opowiadań, których bohaterami są polscy Żydzi, dzieci i wnuki tych, którzy przeżyli. 

 

“Syndrom drugiego pokolenia po Holokauście to część mojego życia, mojej tożsamości. – mówi Abbe – Chciałabym skonfrontować się z nim, zadać sobie i widzom pytania o tożsamość, o pamięć, o to, czy możliwe jest przerwanie przeklętego kręgu dziedziczonych traum. Wierzę, że jest dla nas nadzieja. Jesteśmy tu i teraz. Nie zamykamy się, chcemy mówić, chcemy wiedzieć.

 

Spektakl powstał na podstawie opowiadań Mikołaja Grynberga z tomu “Rejwach”. Jest rezultatem koprodukcji Fundacji Na Marginesie i Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie. Sztukę współfinansował Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Środki pozyskano również z programu OFF POLSKA Instytutu Teatralnego im. im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

 

Spektakl znalazł się w finale Ogólnopolskiego Konkursu Na Wystawienie Polskie Sztuki Współczesnej.

 

Tekst: Mikołaj Grynberg

Dramaturgia: Dorota Abbe

Reżyseria: Dorota Abbe, Piotr Dąbrowski

Scenografia i kostiumy: Paula Buczyńska

Muzyka: Krzysztof Kaliski

Reżyseria światła: Łukasz “Benek” Wieczorek

Produkcja: Izabella Nowacka, Fundacja Na Marginesie

Obsada: Dorota Abbe, Piotr Dąbrowski, Maciej Zakrzewski

Głosy z offu: Erna Birnbach, Dorota Abbe

Muzyka: Krzysztof Kaliski

 

Dołącz do wydarzenia na FB! -> TUTAJ

 

REZERWACJA BILETÓW -> TUTAJ

 

 

Fundacja Na Marginesie za pośrednictwem sztuki i edukacji propaguje ideały tolerancji i poszanowania godności osobistej oraz ideologicznej. Przeciwdziała dyskryminacji ze względu na płeć, wyznanie, preferencje seksualne, pochodzenie, status majątkowy i inne. Wprowadza do obiegu publicznego dyskurs wrażliwy na procedury wykluczenia i stygmatyzacji dotyczącej wszelkiego rodzaju dyskryminacji i wykluczenia.

 

Dorota Abbe, prezeska i założycielka fundacji. Aktorka, reżyserka i pedagożka z wieloletnim doświadczeniem. Występuje na deskach Teatru Nowego w Poznaniu. Od lat prowadzi zajęcia i warsztaty z dziećmi i młodzieżą, również niepełnosprawną. Od 6 lat prowadzi Grupę Teatralną Wikingowie, złożoną z osób z doświadczeniem bezdomności.

 

Izabella Nowacka, wiceprezeska i współzałożycielka fundacji. Teatrolożka, dziennikarka, koordynatorka Sceny Wspólnej, produkującej spektakle i inne projekty kulturalno-edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych przy Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Producentka i kuratorka wielu wydarzeń kulturalnych. Laureatka Medalu Młodej Sztuki w kategorii Animacja kultury w roku 2018.

 

Obie twórczynie założyły Fundację Na Marginesie, aby połączyć siły w działaniach na rzecz osób dyskryminowanych i wykluczonych, korzystając z własnych doświadczeń w dziedzinie kultury, sztuki i edukacji.

 

***

 

Projekt zrealizowano przy współpracy z Allianz Kulturstiftung.

 

Projekt ten został wybrany w ramach ścieżki Open Call, co było możliwe dzięki wsparciu Jewish Humanitarian Fund.