Wierzba Estery. O historii i przyszłości pewnej wierzby z Chrzanowa

Artyści Marta Sala i Robert Yerachmiel Sniderman przedstawią długofalowy projekt wideo i plan publicznego rytuału w Chrzanowie, gdzie organizują lokalny kolektyw, który miałby powtórnie posadzić Wierzbę Białą w miejscu wysadzonej w powietrze w latach 70. XX wieku Wielkiej Synagogi na dawnym placu Estery w tym mieście. Po wyburzeniu Synagogi do 2018 roku rosła tam Wierzba Płacząca. Marta, jako mieszkanka Chrzanowa, mocno przeżyła ścięcie starej Wierzby, która po cichu upamiętniała wykorzenioną społeczność żydowską. Wkrótce Marta poznała Roberta, z którym postanowili przywrócić życie drzewu, pamięci i miejscu.  

Sala i Sniderman wychodzą od codziennej sytuacji pamięci w mieście, czerpią z owoców i wyzwań związanych z ich wzajemnej odległości oraz ich odmiennych perspektyw wspólnie podkreślając tradycje obecnej w bólu, łagodzącej gorączkę, wzbogacającej wzrost innych roślin i ułatwiającej żal Białej Wierzby Płaczącej. Podczas wydarzenia artyści zaprezentują pierwsze etapy tego rocznego procesu zapraszając do współdziałania i refleksji.

artyści: Marta Sala i Robert Yerachmiel Sniderman
wsparcie: Katarzyna Sala

współpraca: Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Mazarakich oraz Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie

 
Data: 26 czerwca, 2021
Czas: 15:00 – 16:30

Miejsce: Żydowskie Muzeum Galicja, ul. Dajwór 18

 
Wydarzenie jest częścią programu 5. edycji FestivALTu!

Dołącz do nas! 

Wydarzenie na FB -> Kliknij tutaj!